Zo weinig geven we aan goede doelen: hoe rijker, des te gieriger
De gemiddelde Nederlander geeft 0,6 procent van zijn netto-inkomen aan goede doelen, blijkt uit het jaarlijkse World Giving Report. Met het salaris van Jan Modaal komt dit neer op 18,90 euro per maand. Is dat gul of juist gierig?
‘De meeste mensen deugen’, stelt Rutger Bregman in het boek dat hem miljonair heeft gemaakt. Hoeveel geld zou hij daarvan hebben gedoneerd aan het goede doel? Minstens 10 procent, zo zegt hij zelf. Goed, dan zal Rutger Bregman wel deugen. De rest van de mensen is echter een stuk minder bereidwillig om zijn welvaart te delen, blijkt uit het nieuwe World Giving Report. Wat moeten we daar dan mee?
World Giving Report: Afrikanen gul, Europeanen gierig
Eerst maar de globale inzichten uit het nieuw verschenen World Giving Report, waarin het gulle geefgedrag van mensen op de hele wereld in kaart is gebracht. De gemiddelde aardbewoner geeft 1 procent van zijn inkomen weg, zo blijkt uit de nieuwste editie. Verdeel je de aardbewoners per werelddeel, dan blijken de Afrikanen het gulst, daarna de Aziaten, Noord-Amerikanen, Oceaniërs, Zuid-Amerikanen en helemaal onderaan de Europeanen.
| Werelddeel | % van inkomen weggegeven |
|---|---|
| Afrika | 1,6% |
| Azië | 1,3% |
| Noord-Amerika | 0,9% |
| Oceanië | 0,8% |
| Zuid-Amerika | 0,7% |
| Europa | 0,6% |
| Wereldgemiddelde | 1,0% |
Wie gul is en wie gierig, valt desondanks over te twisten. De modale wereldbewoner verdient grofweg zo’n 260 euro netto per maand, waarvan hij 2,60 euro weggeeft aan liefdadigheid. De Europese Jan Modaal verdient ongeveer 3.200 euro en geeft daarvan 18,90 euro per maand weg. In absolute zin is dat ruim vijf keer zoveel, maar in relatieve zin een stuk minder. Hoeveel van je geld moet je weggeven om te deugen?
Ook de context van liefdadigheid verschilt nogal per werelddeel. In arme landen leven mensen vaker in hechte gemeenschappen waarin ze op elkaar zijn aangewezen. Als je daar iets meer bezit dan de rest, trekt er al snel iemand aan je mouw om ook iets aan Jantje of Pietje te geven. Dat is niet makkelijk te weigeren. Daarnaast doneren veel mensen aan religieuze instellingen. Die hebben van liefdadigheid een verdienmodel gemaakt. Wil je de hemel in? Hup, geef geld.
Zijn Nederlanders gierig of gul?
In Europa is er minder armoede in onze directe omgeving. Bovendien heeft de kerk haar greep op de samenleving verloren, waardoor geestelijken tegenwoordig als Technopriester moeten bijbeunen om financieel overeind te blijven. In die zin is het begrijpelijk dat Europeanen minder geld doneren aan liefdadigheid. Als we het niet doen, is er niemand die daar om maalt. We geven minder, maar het is wel meer ongedwongen.
Neemt niet weg dat 0,6 procent erg weinig is. Om dit in perspectief te plaatsen: volgens het CBS geeft de gemiddelde Nederlander ongeveer 140 euro per maand uit aan horeca. Deugt de mens die zeven keer meer uitgeeft aan drank en spijs dan aan liefdadigheid? Daarvoor zouden we het heilige boek nog eens moeten raadplegen. Bedoel we natuurlijk De meeste mensen deugen mee, de bestseller van Rutger Bregman.
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.manners.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F02%2Fmichiel-hekkens-manners.jpg)