Noah Korevaar
Noah Korevaar Geld & Carrière vandaag, 
Leestijd: 5 minuten

Vanaf dit inkomen leef je comfortabel in Nederland en rest EU

Je wilt in Nederland als single comfortabel leven? Dan heb je 4.308 euro netto besteedbaar inkomen per maand nodig. Dat is ongeveer 50 procent meer dan de EU-benchmark en ruim 1.100 euro meer dan een modaal salaris je oplevert.

Samenwonen scheelt al flink: als stel zonder kinderen heb je samen 6.462 euro nodig. Alleen wonen kost je volgens deze rekenmethode dus ruim 2.150 euro per maand extra.

Wat is comfortabel leven?

Je verdient prima, je staat verre van rood op je rekening, en toch voelt een onverwachte rekening van de tandarts als een spannend moment. Leef je dan comfortabel of kom je gewoon net aan rond? Goede vraag, waarop nu een antwoord is geformuleerd voor 34 Europese landen.

150 procent mediaan netto vermogen als graadmeter

De rekensom is eigenlijk heel simpel. Volgens de OESO begint de hogere middenklasse bij 150 procent van het mediane netto besteedbare huishoudinkomen van een land. Dat is geen officiële grens voor comfortabel leven, maar Euronews gebruikt deze ondergrens als indicatie voor een relatief zorgeloos bestaan. De cijfers die daarvoor gebruikt zijn, komen van Eurostat en gaan over 2025.

Single in Nederland: dit heb je nodig

Voor de EU als geheel ligt de grens voor een alleenstaande op 2.867 euro netto besteedbaar inkomen per maand. Nederland zit daar 1.441 euro boven. Omgerekend naar een jaar heb je als single 51.696 euro netto nodig om de hogere middenklasse te bereiken. Netto, hè. Niet bruto.

Daarmee staan we op plek 5 binnen de EU. Alleen Luxemburg (6.256 euro), Oostenrijk (4.568 euro), Denemarken (4.524 euro) en Ierland (4.392 euro) zitten hoger. Tel je de landen buiten de EU mee, dan schuiven Zwitserland (6.491 euro) en Noorwegen (5.240 euro) er nog voor.

De buren zijn opvallend goedkoper. Een Duitse single heeft met 3.611 euro al genoeg om de inkomensgrens te bereiken, 697 euro per maand minder dan wij nodig hebben. In Spanje is het 2.546 euro en in Portugal 1.808. euro Aan de onderkant van de lijst staat Noord-Macedonië, waar 603 euro per maand volstaat om de grens te bereiken. Een Nederlandse single heeft dus ruim zeven keer zoveel nodig.

De modaal-check: ouch

Nu wordt het pas echt pijnlijk. Het CPB zet het modale inkomen voor 2026 op 48.000 euro bruto per jaar, inclusief vakantiegeld. Daar houd je indicatief zo’n 3.170 euro netto per maand aan over, als je het totale netto jaarinkomen over twaalf maanden verdeelt en geen pensioenpremie meerekent. Wie precies modaal verdient en alleen woont, komt dus ruim 1.100 euro per maand tekort om de inkomensgrens voor de hogere middenklasse te bereiken.

Top 25 rijkste landen per capita in 2026: Nederland scoort subliem
(Afbeelding: Universal Pictures)

Zelfs met een verhuizing naar Duitsland kom je er niet: daar zou Jan Modaal nog steeds zo’n 440 euro tekortkomen. Pas in Spanje zit hij er met zijn 3.170 euro ruim boven.

Dit heb je als koppel nodig

Goed nieuws voor wie samenwoont: je hebt niet het dubbele nodig. De kosten voor huur, energie, de wasmachine en je Netflix-abonnement deel je immers met je partner. Eurostat rekent daarom met een factor 1,5 voor een stel zonder kinderen. In Nederland komt de inkomensgrens voor twee volwassenen zo op 6.462 euro netto per maand, oftewel 3.231 euro per persoon.

Draai je het om, dan zie je wat alleen wonen volgens deze rekenmethode kost. Twee singles hebben samen 8.616 euro nodig om de inkomensgrens te bereiken, een stel 6.462. euro Dat verschil van 2.154 euro per maand is in feite een singletaks: 25.848 euro per jaar. Dat is ruim acht maanden modaal netto-inkomen, puur omdat er niemand is om de huur mee te delen.

Twee keer modaal inkomen? Net niet

Verdienen jullie allebei modaal, dan komen jullie samen op zo’n 6.340 euro netto per maand. Dat is ongeveer 120 euro onder de lat. Een Nederlands tweeverdienersstel met twee doorsnee banen haalt de grens volgens deze definitie dus nét niet. Bijna. Een kleine loonsverhoging en je bent er.

Nog een opvallende: een Zwitserse single heeft met 6.491 euro meer nodig dan een Nederlands stel samen. Een stel in Luxemburg moet zelfs 9.384 euro per maand binnenhalen.

Zoveel netto inkomen heb je nodig per land

LandSingle (netto p/m)Stel zonder kinderen (netto p/m)
Zwitserland6.491 euro9.737 euro
Luxemburg6.256 euro9.384 euro
Noorwegen5.240 euro7.860 euro
Oostenrijk4.568 euro6.852 euro
Denemarken4.524 euro6.786 euro
Ierland4.392 euro6.588 euro
Nederland4.308 euro6.462 euro
Duitsland3.611 euro5.417 euro
Frankrijk3.307 euro4.961 euro
EU-benchmark2.867 euro4.301 euro
Italië2.758 euro4.137 euro
Spanje2.546 euro3.819 euro
Portugal1.808 euro2.712 euro
Polen1.799 euro2.699 euro
Griekenland1.463 euro2.195 euro
Roemenië1.023 euro1.535 euro
Noord-Macedonië603 euro905 euro

De volgorde blijft voor stellen precies hetzelfde, want elk land wordt met dezelfde factor vermenigvuldigd.

Een euro is niet overal een euro

Natuurlijk is een brood in Boekarest goedkoper dan in Bussum. Daarom rekent Eurostat ook in koopkrachtstandaarden (PPS), een kunstmatige munt die prijsverschillen wegpoetst. Dan krimpt de kloof flink. In euro’s heeft een Zwitserse single 10,8 keer zoveel nodig als een Noord-Macedonische. Gecorrigeerd voor koopkracht is het verschil tussen de duurste en goedkoopste landen nog maar 4,6 keer zo groot. Dat is de verhouding tussen Luxemburg en Albanië.

Hoogleraar Koen Caminada van de Universiteit Leiden waarschuwt tegenover Euronews Business dat dezelfde inkomenspositie niet overal hetzelfde oplevert: “Op 150 procent van de mediaan zitten betekent niet overal dezelfde koopkracht.” En binnen een land verschilt het ook nog eens, vooral door woonlasten. Comfortabel leven in Amsterdam is een ander verhaal dan in Emmen.

Zonder spaargeld is het een wassen neus

Zit je boven de inkomensgrens, dan ben je er nog niet automatisch. Het cijfer gaat puur over besteedbaar inkomen. Of je een koophuis hebt, een spaarpot of juist een fikse studieschuld, telt niet mee. OESO-econoom Sebastian Königs wijst erop dat mensen met een laag inkomen soms prima rondkomen, simpelweg omdat hun huis al van hen is. Markus Grabka van het Duitse onderzoeksinstituut DIW Berlin is nog duidelijker: “Een inkomen boven 150 procent geeft alleen zekerheid met wat vermogen erbij.”

Caminada legt de lat daarom hoger dan alleen rekeningen betalen. Comfortabel betekent voor hem ook dat je voldoende geld hebt voor goede huisvesting, voedsel, energie en vervoer, kunt deelnemen aan het sociale leven, af en toe iets leuks doet en geld opzij kunt zetten. Bovendien moet je een kapotte cv-ketel of tijdelijk inkomensverlies kunnen opvangen zonder meteen in de problemen te komen.

Benieuwd hoe je het een beetje doet qua spaargeld? Zoveel spaargeld heeft de doorsnee Nederlander van 25 tot 45 jaar.

Noah Korevaar
Geschreven door Noah Korevaar

Noah kwam al jong de online media opschudden als SEO-pionier bij Wayne Parker Kent en later het Mediahuis. Voor Manners schrijft hij al jaren over zijn liefhebberij als films, tech, LEGO en gaming.