Deze flitspaal is met €1,7 miljoen aan boetes Nederlands kampioen
Hij heeft maar één taak en is toch zo’n beetje de drukste flitspaal van ons land: de focusflitser. Deze paal die alleen telefoongebruik achter het stuur aanpakt, blijkt namelijk een flinke cashcow voor de staat. In de afgelopen vier maanden was hij goed voor ruim 27 miljoen euro aan boetes. Ruim vijf keer zoveel als een jaar eerder.
Je kunt ze er op de snelweg altijd zo uitpikken: bestuurders die tijdens het rijden op hun telefoon of een ander apparaat zitten. Bloedirritant en levensgevaarlijk. Toch zijn er tal van medeweggebruikers die zo dom zijn om dat te blijven doen. Er zijn dan ook maar weinig boetes die terecht zo hoog zijn als die voor telefoongebruik achter het stuur. En die wordt inmiddels ook aanzienlijk vaker uitgeschreven.
De opmars van de focusflitser levert miljoenen op
Dat heeft natuurlijk alles te maken met de introductie van de focusflitser. Op 19 mei 2025 werd de eerste aangezet aan de Ypenburgse Stationsweg in Den Haag. Sindsdien heeft die paal er behoorlijk wat collega’s bijgekregen. In september waren er volgens de overheid ongeveer veertig in gebruik. Aan het einde van 2026 moeten dat er zelfs vijftig zijn.
Die wildgroei aan focusflitsers is ook terug te zien in de boetecijfers. Van mei tot en met augustus 2026 hebben ze namelijk 61.616 overtreders op de bon geslingerd. In dezelfde periode een jaar eerder waren dat er slechts 12.466. Omdat sindsdien ook het boetetarief is verhoogd van 430 naar 440 euro, komt het berekende boetetotaal over deze vier maanden uit op €27.111.040, exclusief administratiekosten. Ruim vijf keer zoveel als een jaar eerder.
Top 10 focusflitsers: flitspaal in Amsterdam levert €1,7 miljoen op
Ook is er een nieuwe topverdiener. Vorig jaar was de paal langs de N307 bij Kampen nog de flitskampioen, maar inmiddels is hij zijn titel kwijt. Het aantal boetes afkomstig van deze paal daalde van 4.130 naar slechts 968. Nog steeds een stevig aantal, maar niet genoeg om in de onderstaande top 10 te komen.
| # | Locatie | Overtredingen | Berekend boetebedrag |
|---|---|---|---|
| 1 | Amsterdam – Cornelis Lelylaan, bij Titus van Rijnstraat | 3.904 | €1.717.760 |
| 2 | Rotterdam – Maasboulevard, bij Buizenwerf | 2.333 | €1.026.520 |
| 3 | Druten – N322, hectometer 61,2 | 2.057 | €905.080 |
| 4 | Kaag en Braassem – N207, hectometer 45,3 | 1.881 | €827.640 |
| 5 | Bloemendaal – N201 Zandvoorterweg, bij Van Lennepweg | 1.707 | €751.080 |
| 6 | Amsterdam – Gooiseweg, bij Daalwijkdreef richting noord | 1.609 | €707.960 |
| 7 | Enschede – Zuiderval, bij Spaansland | 1.505 | €662.200 |
| 8 | Utrecht – Haarrijnse Rading/Componistenlaan | 1.486 | €653.840 |
| 9 | Hilvarenbeek – N269, hectometer 19,5 | 1.473 | €648.120 |
| 10 | Nijmegen – Van Rosenburgweg, bij bushalte Streekweg | 1.420 | €624.800 |
(Bron: CJIB)
De nieuwe en onbetwiste focusflitskampioen vinden we aan de Cornelis Lelylaan in Amsterdam. Met bijna 4.000 gepakte overtreders is deze paal in zijn eentje goed voor ruim 1,7 miljoen euro aan boetes. Dat is bijna zeven ton meer dan de nummer twee op de lijst: de focusflitser aan de Maasboulevard in Rotterdam. Voor plek drie moeten we de provincie in. Met ruim negen ton aan boetes gaat het brons naar de focusflitser in Druten.
Bijna de helft van alle telefoonboetes komt van focusflitsers
De focusflitser doet het financieel gezien dus alleraardigst, maar dat is niet het belangrijkste. Dat is natuurlijk dat deze gevaarlijke gewoonte eindelijk effectief kan worden aangepakt. En ook dat zien we terug in de cijfers. De focusflitsers nemen inmiddels namelijk bijna de helft van alle geregistreerde overtredingen voor het vasthouden van een mobiel apparaat in het verkeer voor hun rekening. In dezelfde periode vorig jaar was dat nog geen 16 procent.
Volgens de overheid is het dan ook volledig te danken aan de focusflitsers dat ook het totale aantal geregistreerde overtredingen voor dit vergrijp flink is gestegen. Inclusief de telefoonboetes op de fiets kwam de teller van mei tot en met augustus uit op 123.930, tegenover 79.329 een jaar eerder. Een stijging van 56,2%.
Zoveel verdient de overheid aan alle verkeersboetes
Onder de streep is de focusflitser echter maar een van de vele manieren waarop verkeersovertreders de staatskas vullen. Ook hardrijders, roodrijders en andere weggebruikers die de fout ingaan, leveren de overheid behoorlijk wat op. En die boetes worden ook nog eens steeds duurder. Hoeveel de overheid aan dat hele boetefestijn verdient, hebben we eerder voor je uitgerekend.
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.manners.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F06%2FThomas-Aalderink-square.jpg)