Alrik de Jong
Alrik de Jong Huizenmarkt vandaag
Leestijd: 4 minuten

Verrassende nummer 1 woontrend 2026: ‘Gedoe met energie zat’

Nederlanders zijn het gedoe met energieleveranciers, overvolle steden en mogelijk zelfs buren klaarblijkelijk een beetje zat. Ruim een kwart ziet een toekomst voor zich waarin ze zo zelfvoorzienend mogelijk wonen. Ook het tiny house lonkt, al blijkt verhuizen naar zo’n veredelde schoenendoos vooralsnog vooral leuk in de fantasie van Nederlanders.

Dit blijkt allemaal uit nieuw onderzoek van marktonderzoekbureau Multiscope onder 3.822 Nederlanders. De onderzoekers vroegen naar onze toekomstige woonwensen en daaruit komt een duidelijke winnaar: 27 procent van de Nederlanders staat open voor zelfvoorzienend wonen.

Nederlander wil zelfvoorzienend wonen

Met ‘zelfvoorzienend wonen’ wordt een woning bedoeld waarbij je zoveel mogelijk zelf in je behoeften voorziet. Denk aan eigen energie opwekken, minder afhankelijk zijn van het elektriciteitsnet en eventueel zelf voedsel verbouwen.

Volgens Multiscope-directeur John Kivit is het niet zo vreemd dat Nederlanders daar oren naar hebben. „De behoefte om minder afhankelijk te zijn, lijkt toe te nemen. De gestegen energieprijzen en zorgen over de stabiliteit van het energienet spelen daarbij ongetwijfeld een rol.”

WoontrendPercentage
Zelfvoorzienend wonen27%
Afgelegen wonen19%
Eco wonen15%
Omgebouwd (kantoor) pand13%
Generatiewonen12%
Tiny house12%
Intergenerationeel wonen7%
Digital nomad6%
Woningruil4%
Wonen in camper4%

Zelfvoorzienend wonen is met 27 procent de populairste woontrend uit het onderzoek. Afgelegen wonen volgt met 19 procent en ecologisch wonen staat met 15 procent op de derde plek.

Platteland en dorpen winnen terrein

Het sluit aan bij een andere ontwikkeling die Multiscope ziet. De grote stad verliest aan populariteit, terwijl het platteland en dorpen juist terrein winnen. Blijkbaar kijken we na jaren van koffietentjes, deelbakfietsen en €2.000 huur voor 45 vierkante meter weer voorzichtig naar een huis waar de dichtstbijzijnde buur niet door de muur heen te horen is. Al zijn er uitzonderingen: zelfvoorzienend wonen kan op deze manier in een stad.

Tiny house vooral leuk zolang je er niet woont

Dan het tiny house. Op papier een aantrekkelijk concept: weinig spullen, lage woonlasten en ’s ochtends vanuit bed de voordeur kunnen openen zonder eerst op te staan. 12 procent van de Nederlanders staat open voor wonen in een tiny house. Onder 18- tot 35-jarigen is dat zelfs 15 procent. Hoe ouder Nederlanders worden, hoe minder enthousiast ze zijn. Van de 67-plussers ziet nog maar 6 procent het zitten.

Maar Multiscope vroeg niet alleen wat mensen aantrekkelijk vinden. De onderzoekers wilden ook weten waar Nederlanders daadwerkelijk als volgende stap naartoe willen verhuizen. Dan blijft er van de tinyhousedroom weinig over.

Slechts 1 procent ziet een tiny house als concrete volgende woning. Er zit dus een behoorlijk gat tussen jezelf voorstellen als minimalistische bewoner van een houten huisje en daadwerkelijk je bank, kledingkast en verzameling keukenapparatuur bij het grofvuil zetten. Even los van het onderzoek: dit Schotse eiland, inclusief tiny house, staat voor €405.000 te koop. Daar moét je wel zelfvoorzienend wonen.

1 op de 10 wil helemaal geen vaste woonplaats

Zelfvoorzienend wonen is al een verrassing voor ons. Maar een nog opvallender resultaat is dat ongeveer één op de tien Nederlanders zelfs het idee van een vaste woonplaats durft los te laten. Zo staat 6 procent open voor een bestaan als digital nomad. Laptop mee, werken waar wifi is en ondertussen van locatie naar locatie trekken. Nog eens 4 procent ziet wonen en reizen in een camper als aantrekkelijke woonvorm.

Bij elkaar opgeteld gaat het om ongeveer één op de tien Nederlanders die interesse heeft in een woonvorm waarbij één permanent adres niet langer het uitgangspunt is. Interesse is nog altijd iets anders dan de stap zetten, maar het zegt wel wat.

Een derde van Nederland vindt het allemaal wel best

Voordat je denkt dat Nederland massaal zonnepanelen, moestuinen en campers aan het hamsteren is: er bestaat ook nog een forse groep die helemaal niets met de nieuwe woontrends heeft. 33 procent van de Nederlanders staat voor geen enkele onderzochte woontrend open. Opvallend genoeg ligt dat percentage bij vrijwel alle leeftijdsgroepen ongeveer even hoog.

Oftewel: tegenover iedere Nederlander die droomt van een zelfvoorzienend huis op een afgelegen lap grond staat nog altijd iemand die zijn huidige woning prima vindt. Inclusief energierekening, buren en vaste postcode.

Het onderzoek

De cijfers komen uit De toekomst van wonen van Multiscope. Voor het onderzoek werden 3.822 Nederlanders van 18 jaar en ouder ondervraagd. De steekproef is volgens Multiscope representatief voor de Nederlandse bevolking.

Alrik de Jong
Geschreven door Alrik de Jong

Alrik de Jong is verantwoordelijk voor de strategie en inhoud van Manners.nl. Heeft een lange staat van dienst in de media. Begon in 2008 als journalist voor de grote tijdschriften en kranten en rolde al snel als eind- en hoofdredacteur de online media in. Sinds 2019 is hij hoofdredacteur van Manners. Zijn droom: een camping of surfhostel op een mooie plek in het buitenland.

Schrijf je in voor Manners Weekly!

Elke vrijdag echte verhalen regelrecht in je mailbox.