Alrik de Jong
Alrik de Jong Samenleving vandaag
Leestijd: 2 minuten

Heel Holland Slikt: Nederland MDMA-kampioen, en niet te zuinig

En weer staat Nederland bovenaan een ranking met andere EU-landen. Ditmaal niet op het gebied van welzijn of welvaart, maar MDMA-gebruik.

Nederland is een keurig aangeharkt Narcos-staatje, waarin we nog steeds doen alsof onze neus bloedt. Maar niet alleen de drugshandel rijst de pan uit, ook het gebruik. Dat is op zich geen verrassing, maar zo dik hadden we de voorsprong van Nederland ook weer niet verwacht.

Nederland kampioen MDMA, en niet een beetje ook

Het European Drug Report 2026 van EUDA heeft het drugsgebruik in Europa van afgelopen jaar in kaart gebracht. En daaruit blijkt nog maar eens dat Nederlanders niet vies zijn van een beetje drugs. Vooral in MDMA-gebruik blinken we uit. Onder de jongvolwassenen heeft meer dan 10% afgelopen jaar MDMA gebruikt. Bijna twee keer zoveel als Tsjechië, voor ons toch wel de verrassende nummer 2.

LandPercentage (15 tot 34 jaar) dat afgelopen jaar MDMA gebruikte
Nederland10,2%
Tsjechië6,6%
Estland4,4%
Frankrijk3,8%
Noorwegen3,1%
Bulgarije3,0%
Finland2,5%
Duitsland2,3%
België2,2%
Ierland2,2%
Italië2,1%
Slowakije2,1%
Zweden2,0%
Kroatië1,9%
Slovenië1,9%
Cyprus1,8%
Letland1,6%
Oostenrijk1,5%
Spanje1,4%
Denemarken1,1%
Hongarije0,9%
Luxemburg0,9%
Roemenië0,9%
Litouwen0,8%
Griekenland0,4%
Polen0,4%
Portugal0,3%
Turkije0,2%
Malta0,1%
mdma gebruik eu nederland kampioen
(Afbeelding: EUDA)

Niet alleen onder jongvolwassenen is Nederland EU-kampioen. Ook de Nederlandse ‘volwassenen’ (15-64) staan we bovenaan. Onder deze groep gebruikte 5,2% afgelopen jaar MDMA.

Wat doet de werkzame stof in XTC?

MDMA, de werkzame stof in XTC, is een synthetische drug die chemisch verwant is aan amfetaminen, maar met enigszins andere effecten. In Europa wordt het gebruik van MDMA over het algemeen gebruikt op festivals en in het nachtleven.

Vaak wordt het ingenomen als XTC-pil, maar MDMA komt ook voor in poeder en kristallen. Na inname krijg je doorgaans meer energie. Je voelt je vrolijk en verliefd. Ook heb je behoefte om meer met anderen te praten of te knuffelen. Door deze effecten gebruiken de meeste mensen de drug op een feestje. Bijvoorbeeld in een club, op een festival, in een café of thuis met vrienden. En dan vooral in Nederland, zo blijkt.

Risico’s

Het gebruik van MDMA geeft ook risico’s. Je kunt het te warm krijgen (oververhitting) en last krijgen van je hart en bloedvaten. Sommige mensen drinken veel te veel water en krijgen daardoor een watervergiftiging. Gebruik je veel en vaak XTC, dan kun je hierdoor last krijgen van somberheid (depressie) en andere psychische problemen. Ook kan het schadelijk zijn voor je hersenen.

European Drug Report 2026

MDMA is slechts een van de vele hoofdstukken in het onderzoek. Check hier het complete European Drug Report 2026. Zo blijken Nederlanders ook niet vies van cocaïne, en al helemaal niet in deze stad.

Alrik de Jong
Geschreven door Alrik de Jong

Alrik de Jong is verantwoordelijk voor de strategie en inhoud van Manners.nl. Heeft een lange staat van dienst in de media. Begon in 2008 als journalist voor de grote tijdschriften en kranten en rolde al snel als eind- en hoofdredacteur de online media in. Sinds 2019 is hij hoofdredacteur van Manners. Zijn droom: een camping of surfhostel op een mooie plek in het buitenland.