Michiel Hekkens
Michiel Hekkens Geld & Carrière 27 mrt 2026bijgewerkt: gisteren
Leestijd: 3 minuten

Deze stad verdient het meeste geld voor Nederland, Jort Kelder zit mis

Afgelopen week zei Jort Kelder in Vandaag Inside dat het gros van onze welvaart in Amsterdam werd verdiend, gelijk aan een kwart van het BBP. Klopt dat wel? Manners zoekt het uit in een factcheck met de laatste CBS-data.

Jules Deelder zei ooit: “In Rotterdam verdienen ze het, in Den Haag verdelen ze het en in Amsterdam smijten ze het over de balk.” Bij Vandaag Inside suggereren ze bovendien dat iedereen in Amsterdam de hele dag op het terras zit met rare drankjes en een klimaatdepressie. Funest voor je bijdrage aan het BBP, zou je zeggen. Reden genoeg om uit te zoeken hoe het écht zit. Manners stapt buiten zijn VI-bubbel en onderzoekt waar in Nederland het meeste geld wordt verdiend.

CBS: het BBP per provincie

In 2024 verdienden we met zijn allen in Nederland iets meer dan 1.100 miljard euro, exclusief onze schaduweconomie, die overigens ook vele miljarden waard is. In de CBS-data is te zien welk aandeel elke provincie hieraan bijdroeg. Hieronder een overzicht, van hoog naar laag, afgerond op miljarden euro’s:

ProvincieBBP (2024)BBP per hoofd
Noord-Holland€243 miljard€81.539
Zuid-Holland€231 miljard€60.033
Noord-Brabant€172 miljard€64.658
Gelderland€115 miljard€53.307
Utrecht€106 miljard€75.651
Overijssel€64 miljard€54.062
Limburg€58 miljard€51.367
Groningen€33 miljard€54.553
Friesland€30 miljard€45.467
Drenthe€23 miljard€44.682
Flevoland€22 miljard€48.233
Zeeland€21 miljard€52.580
Bron: CBS

In Noord-Holland werd in één jaar tijd 243 miljard euro verdiend, waarmee deze provincie zowel totaal als per inwoner het grootste aandeel aan het Nederlandse BBP leverde. Zuid-Holland en Noord-Brabant completeren de top drie, al zijn de Utrechters per hoofd op de Amsterdammers na het productiefst.

Amsterdam, Utrecht en Brainport verdienen het meeste geld

CBS publiceert ook cijfers per COROP-plusgebied. Deze gebieden vallen soms samen met gemeenten, maar omvatten meestal een bredere regio. Wel geven ze een nauwkeuriger beeld van waar in Nederland het meeste geld wordt verdiend.

COROP-plusgebiedBBP
Amsterdam€123 miljard
Rijnmond (Rotterdam en omgeving)€89 miljard
Utrecht€73 miljard
Zuid-Oost Brabant (o.a. Brainport Eindhoven)€63 miljard
Den Haag€48 miljard
Bron: CBS

Het klopt inderdaad dat het grootste deel van het Nederlandse BBP in Amsterdam wordt verdiend, maar toch slaat Jort Kelder de plank mis. Op een BBP van 1.100 miljard euro wordt 123 miljard euro in Amsterdam verdiend. Dit is iets meer dan 11 procent en dus bij lange na geen 25 procent. We beoordelen zijn uitspraak dan ook als ‘onwaar’.

Jort Kelder zat mis, en Jules Deelder?

Dan nog Jules Deelder. Die hoeft als dichter niet per se gefactcheckt te worden, maar we zijn nu toch bezig. Hij heeft gelijk dat in Amsterdam het meeste geld over de balk wordt gegooid: met €8,1 miljard heeft de hoofdstad veruit het grootste gemeentebudget. Ook klopt het dat in Den Haag wordt bepaald hoe het geld wordt verdeeld.

Alleen het eerste deel van zijn uitspraak is minder accuraat. Hoewel in Rotterdam veel geld wordt verdiend, halen de noeste havenarbeiders het niet bij de matcha-latte-drinkende Amsterdammers. Laatstgenoemde groep brengt jaarlijks zo’n 35 miljard euro meer in het laatje. Per hoofd van de bevolking is het verschil nog groter: de gemiddelde Amsterdammer draagt circa €132.138 bij aan het BBP, tegenover €67.574 voor de doorsnee Rijnmondenaar.

Het BBP in internationaal perspectief

Bekijk hier hoe het actuele BBP van Nederland, nieuwer dan bovenstaande CBS-data, zich verhoudt in mondiaal perspectief.

Schrijf je in voor Manners Weekly!

Elke vrijdag echte verhalen regelrecht in je mailbox.