De 20 beste werkgevers van Nederland en nummer 1 is logisch
Net als vorig jaar is de Rijksoverheid de favoriete werkgever van Nederland, blijkt uit onderzoek van Intelligence Group. Ook nummer twee en drie zijn overheidsorganisaties. De eerste niet-publieke werkgever op de lijst is ASML.
Iedereen die ooit bij de overheid heeft gewerkt, weet dat de ambtenarij goed voor zichzelf zorgt. Vergeleken bij andere werkgevers zijn de verlofregelingen wat ruimer, de onkostenvergoedingen wat rianter en de broodjes bij de vergadering wat knapperiger. Misschien flauw, maar het helpt ongetwijfeld dat ze niet hun eigen geld hoeven uit te geven. Al met al geen verrassing dat de Rijksoverheid opnieuw de favoriete werkgever van Nederland is. Manners zet de top 20 op een rij.
De populairste werkgevers van Nederland
Elk jaar maakt databureau Intelligence Group een ranglijst van de aantrekkelijkste werkgevers van Nederland. Dit jaar zijn overheidsorganisaties populairder dan ooit. Van de tien favoriete werkgevers vallen er zes onder de overheid. Naast de Rijksoverheid staan de politie en Defensie op plek 2 en 3. ASML is de eerste niet-publieke organisatie op plek 4. Ook KLM (5), Rabobank (6) en ING (9) haalden de top 10.
| Meest favoriete werkgevers |
|---|
| 1. Rijksoverheid |
| 2. Politie |
| 3. Ministerie van Defensie |
| 4. ASML |
| 5. KLM |
| 6. Rabobank |
| 7. Belastingdienst |
| 8. Rijkswaterstaat |
| 9. ING |
| 10. De Nederlandse GGZ |
| 11. NS |
| 12. UWV |
| 13. Shell |
| 14. Phillips |
| 15. ABN-AMRO |
| 16. Gemeente Amsterdam |
| 17. Gemeente Rotterdam |
| 18. Google |
| 19. Unie van Waterschappen |
| 20. Ministerie van Justitie en Veiligheid |
Veel commerciële organisaties zakken ten opzichte van 2024. Shell gaat van plek 10 naar 13, ING van 6 naar 9 en Google van 11 naar 18.
Zoektocht naar zingeving
Geert-Jan Waasdorp, CEO van Intelligence Group, ziet hiervoor een andere oorzaak dan de knapperige broodjes. “In onzekere tijden zoeken mensen veiligheid en voorspelbaarheid. Tel dit op bij de al langere zoektocht van werkenden naar zingeving, dan kun je stellen dat dit publieke werkgevers in de kaart speelt. Commerciële werkgevers die aantrekkelijk willen blijven, zullen veel duidelijker moeten maken waar ze voor staan, wat ze bijdragen aan de wereld en welke zekerheid ze hun mensen bieden.”
Grote verschillen op basis van sekse en leeftijd
Het databureau ziet ook duidelijke verschillen tussen verschillende groepen werknemers. Jongeren onder de dertig kiezen vaker voor werkgevers als Defensie, ASML, BAM, Albert Heijn en academische ziekenhuizen. Bij vijftigplussers blijven vooral Defensie en traditionele financiële instellingen populair.
Mannen geven relatief vaak de voorkeur aan techbedrijven zoals ASML, Philips, Google en Microsoft. Vrouwen kiezen eerder voor organisaties als de GGD, UWV, universiteiten, academische ziekenhuizen en consumentenmerken als Unilever, Hema en Bol.
Andersom hebben ook werkgevers zo hun voorkeuren. Lees hier welke 50 studies het meest in de smaak vallen bij werkgevers.
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.manners.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F02%2Fmichiel-hekkens-manners.jpg)