Dit is nu de studiefinanciering: MBO weer minder dan HBO en WO
We willen MBO meer aanzien geven in Nederland, want er zijn in de maatschappij meer en meer mensen nodig die wat met hun handen kunnen. Wat betreft de studiefinanciering loopt het middelbaar beroepsonderwijs echter nog altijd achter op HBO en WO. Is dat wel eerlijk?
De bedragen die MBO-leerlingen krijgen zijn lager, de startleeftijd hoger. Studenten op het HBO en WO krijgen voor 18-jarige leeftijd al stufi, alle niveaus daaronder pas vanaf het eerste kwartaal na de achttiende verjaardag. En dat terwijl MBO’ers doorgaans opgroeien in gezinnen met aangetoond minder financiële slagkracht.
Studiefinanciering voor nieuw schooljaar (en eerste helft 2026)
Hieronder de bedragen van MBO en HBO/WO. Het verschil in ingangsdatum komt doordat het wettelijke studiejaar voor het MBO op 1 augustus begint, en voor het HBO en de universiteit op 1 september.
Bedragen MBO
(Januari – juli 2026)
| Thuiswonend | Uitwonend | |
|---|---|---|
| Basisbeurs | € 107,26 | € 350,03 |
| Aanvullende beurs | € 438,08 | € 466,40 |
| Rentedragende lening | € 233,65 | € 233,65 |
| Totaal | € 778,99 | € 1.050,08 |
(Augustus – december 2026)
| Thuiswonend | Uitwonend | |
|---|---|---|
| Basisbeurs | € 107,26 | € 350,03 |
| Aanvullende beurs | € 442,50 | € 470,82 |
| Rentedragende lening | € 233,65 | € 233,65 |
| Totaal | € 783,41 | € 1.054,50 |
- Hoef je nog geen lesgeld te betalen? Dan is de aanvullende beurs €125,92 lager. Je kunt dan in totaal maximaal € 316,58 (thuiswonend) of € 344,90 (uitwonend) aanvullende beurs krijgen.
- Krijg je geen of minder aanvullende beurs? Dan kun je het ontbrekende bedrag extra lenen, bovenop de ‘gewone’ rentedragende lening.
- Doe je mbo 3 of 4 en krijg je geen beurs meer? Dan kun je 3 jaar alleen nog lenen. Dit noem je de ‘leenfase’. De maximale rentedragende lening is in dat geval € 1.213,95 per maand.
Bedragen HBO en WO
(Januari – augustus 2026)
| Thuiswonend | Uitwonend | |
|---|---|---|
| Basisbeurs | € 130,21 | € 324,52 |
| Aanvullende beurs maximaal | € 491,08 | € 491,08 |
| Rentedragende Lening | € 315,17 | € 315,17 |
| Collegegeldkrediet | € 216,75 | € 216,75 |
| Totaal studiefinanciering | € 1.153,21 | € 1.347,52 |
(September – december 2026)
| Thuiswonend | Uitwonend | |
|---|---|---|
| Basisbeurs | € 130,21 | € 324,52 |
| Aanvullende beurs maximaal | € 491,08 | € 491,08 |
| Rentedragende Lening | € 315,17 | € 315,17 |
| Collegegeldkrediet | € 224,50 | € 224,50 |
| Totaal studiefinanciering | € 1.160,96 | € 1.355,27 |
- Krijg je geen of minder aanvullende beurs? Dan kun je het ontbrekende bedrag extra lenen, bovenop de ‘gewone’ rentedragende lening.
- Als je instellingscollegegeld betaalt, kun je per maand maximaal € 1.122,50 collegegeldkrediet krijgen.
- Je kunt nooit meer collegegeldkrediet krijgen dan je aan collegegeld moet betalen.
- Doe je een opleiding van 4 jaar of korter? Dan krijg je 7 jaar studiefinanciering. De laatste 3 jaar kun je alleen nog lenen, zonder basis-of aanvullende beurs. Dit is net als bij het MBO de ‘leenfase’. De ‘gewone’ rentedragende lening is dan maximaal € 1.213,95 per maand. Het bedrag aan collegegeldkrediet komt daar nog bij.
Gift of lening?
Voor MBO 1 en 2 is de basisbeurs, aanvullende beurs en het studentenreisproduct altijd een gift. Je betaalt alleen terug wat je leent.
Voor MBO 3 en 4, HBO en universiteit is de basisbeurs, aanvullende beurs en het studentenreisproduct niet automatisch een gift. Pas als je binnen 10 jaar je diploma haalt, worden deze onderdelen van de studiefinanciering een gift. Daarom heet dit een prestatiebeurs. Een rentedragende lening of collegegeldkrediet moet u altijd terugbetalen.
MBO 3 en 4
| Onderdeel | Diploma binnen 10 jaar | Geen diploma binnen 10 jaar |
|---|---|---|
| Basisbeurs | Gift | Terugbetalen |
| Aanvullende beurs | Gift | Terugbetalen |
| Reisproduct | Gift | Terugbetalen |
| Rentedragende lening | Terugbetalen | Terugbetalen |
HBO en WO
| Onderdeel | Diploma binnen 10 jaar | Geen diploma binnen 10 jaar |
|---|---|---|
| Basisbeurs | Gift | Terugbetalen |
| Aanvullende beurs | Gift | Terugbetalen |
| Reisproduct | Gift | Terugbetalen |
| Rentedragende lening | Terugbetalen | Terugbetalen |
| Collegegeldkrediet | Terugbetalen | Terugbetalen |
Waarom krijgen MBO’ers minder dan HBO’ers en WO’ers
MBO-studenten krijgen minder studiefinanciering, omdat de overheid het bedrag al tientallen jaren koppelt aan verschillende normbedragen voor levensonderhoud en kosten per onderwijstype. Het volledig gelijktrekken hiervan kost honderden miljoenen euro’s, en kabinetten kiezen er vooralsnog voor om dit geld niet vrij te maken.
Klopt, er zijn verschillen in studiekosten. Voor studiejaar 2026-2027 betaal je voor een wettelijke voltijdstudie aan het HBO of WO € 2.694 aan collegegeld, terwijl het MBO-lesgeld voor een bol-opleiding € 1.511 bedraagt.
Maar uit onderzoek van NIBUD blijkt ook dat HBO en WO-studenten er financieel beter voor staan dan MBO-studenten. Studenten op hogescholen en universiteiten krijgen doorgaans meer financiële steun vanuit huis. Is deze verdeling dan wel eerlijk? Welnu, dat is nou juist een groot politiek en maatschappelijk discussiepunt. Studentenorganisaties en diverse politici vinden de situatie onrechtvaardig, terwijl de wetgeving nog altijd gebaseerd is op historische aannames.
Aanvragen
Voor alle duidelijkheid: je moet studiefinanciering wel zelf aanvragen. Dat doe je hier (en op deze pagina vind je ook alle andere informatie). Als je jouw stufi te laat aanvraagt bij DUO, krijg je het geld niet meteen op de eerste van de maand. Je krijgt het geld meestal wel met terugwerkende kracht tot de ingangsdatum van je recht (vaak 1 september of 1 februari), mits je het aanvraagt binnen het lopende studiejaar.
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.manners.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2022%2F11%2Falrik-foto-hoofdredacteur-manners.jpg)