Thomas Aalderink
Thomas Aalderink Geld & Carrière gisteren
Leestijd: 4 minuten

Deze slinkse truc van je provider maakt internet onnodig duurder

Er zijn vaste lasten waar je simpelweg niet omheen kunt. Denk aan gas, water en licht, maar inmiddels hoort ook het wereldwijde web in dat rijtje thuis. Toegang tot het web is allang geen luxe meer, maar een moderne levensbehoefte. Juist daarom is het wrang dat internet steeds duurder wordt. En dat komt niet alleen door inflatie, maar ook doordat providers klanten steeds vaker richting duurdere pakketten duwen.

Internet wordt, mede door de opmars van glasvezel, steeds sneller. Omdat we er nauwelijks nog zonder kunnen en onze eisen ook hoger worden, is dat op zich een goede ontwikkeling. Toch lijkt het aanbod van providers steeds minder goed aan te sluiten op de behoefte van de gemiddelde gebruiker. Internet wordt sneller dan nodig, en dat merk je uiteindelijk vooral in je portemonnee.

De standaard voor internetsnelheden is de afgelopen jaren flink opgeschoven. Waar je vroeger nog genoegen moest nemen met 20 Mbps, ligt de lat inmiddels makkelijk een keer of tien zo hoog. Dat komt vooral door providers. Nu er op steeds meer plekken glasvezel ligt, kunnen zij moeiteloos duizelingwekkende snelheden aanbieden. En dat doen ze dan ook maar al te graag. Niet alleen aan de bovenkant van het aanbod, maar ook bij de instapabonnementen gaat de snelheid steeds verder omhoog.

Dat klinkt positief, en in sommige gevallen is dat ook zo. Zo stopte glasvezelprovider Delta eind vorig jaar met het aanbieden van een 150 Mbps-abonnement. Daarvoor in de plaats kwam een variant van 500 Mbps. Voor veel klanten werd internet daardoor een stuk sneller, zonder dat ze meer hoefden te betalen. Delta hield de prijs namelijk gelijk. Er zijn echter ook providers die het anders aanpakken.

De ene provider geeft meer snelheid, de ander een hogere rekening

Zo maakte KPN onlangs bekend dat het op zijn glasvezelnetwerk stopt met het aanbieden van een 100 Mbps-abonnement. De optie met 200 Mbps wordt daarmee het nieuwe instapmodel. Die is wel duurder, mede omdat KPN tegelijk ook de prijzen verhoogde. Daardoor kost de goedkoopste optie bij deze provider nu 45 euro per maand, in plaats van 42,50 euro. Een dubbele prijsverhoging dus.

Dat vindt ook de Consumentenbond. Die noemt het schrappen van het 100 Mbps-abonnement dan ook geen goede zaak. Vooral omdat die snelheid volgens de bond voor de meeste mensen al ruim voldoende is. De gemiddelde consument heeft helemaal niet meer Mbps nodig en wordt nu dus eigenlijk gedwongen om meer te betalen voor iets wat ze niet eens gebruiken. KPN geeft daar zelf een andere draai aan en verkoopt het als ‘een toekomstbestendige snelheid’.

ACM waarschuwt voor oplopende druk op betaalbaar internet

En wat KPN zegt, klopt natuurlijk ook. Ons internetgebruik wordt intensiever en wat we consumeren kost steeds meer data. Waar de schoen wringt, is dat providers die keuze nu al voor de consument maken. Daardoor zijn er straks tal van mensen die te veel betalen voor iets wat ze op dit moment nog helemaal niet nodig hebben. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) waarschuwt dan ook dat door deze trend de druk op de betaalbaarheid van internet verder toeneemt.

ProviderLaagste snelheid in aanbodPrijs per maand
KPN200 Mbps€45,00
Ziggo100 Mbps€39,50
Odido100 Mbps€36,50 tot €45,00*
DELTA500 Mbps€42,50

*Tarief verschilt per glasvezelnetwerk en is dus afhankelijk van je adres.

Zoals je hierboven kunt zien, zijn er nog altijd grote (glasvezel)aanbieders waarbij je wel kunt kiezen voor een minder snel abonnement tegen een lagere prijs. De ACM wijst er echter op dat KPN als grote speler veel invloed heeft op de prijsstelling in de markt. Andere providers bewegen vaak met zo’n partij mee. Daardoor bestaat de kans dat goedkope instapabonnementen op termijn op meer plekken verdwijnen.

Juist trouwe klanten betalen vaak onnodig veel

En zo wordt een vaste last waar je nauwelijks meer omheen kunt langzaam maar zeker duurder gemaakt. Niet omdat de gemiddelde Nederlander ineens massaal sneller internet nodig heeft, maar omdat providers die richting alvast voor hun klanten bepalen.

Ondertussen blijven veel mensen gewoon zitten waar ze zitten, simpelweg omdat overstappen voelt als gedoe. Vergelijken kost tijd, voorwaarden zijn vaak ondoorzichtig en niemand zit te wachten op gezeur met wifi of monteurs. Daardoor zijn het juist de trouwe klanten die blijven hangen, en dus ook het vaakst te veel betalen.

Niet alleen internet wordt duurder in 2026

Internet is overigens niet de enige levensbehoefte die dit jaar duurder wordt. Ook iets zo onmisbaars als water gaat je meer kosten. Benieuwd hoeveel? We rekenen het hier voor je uit.

Schrijf je in voor Manners Weekly!

Elke vrijdag echte verhalen regelrecht in je mailbox.