Michiel Hekkens
Michiel Hekkens Banen & Salaris vandaag
Leestijd: 2 minuten

Dit zijn nu de meest kansarme banen: life coach kan naar job coach


Weinig beroepen groeiden de afgelopen decennia zo explosief als dat van life coach, maar inmiddels is het verzadigingspunt bereikt. Samen met een reeks administratieve en creatieve beroepen worden life coaches door het UWV gerekend tot de minst kansrijke beroepen van dit moment.

Soms voelt het alsof we in een land wonen waarin al het nuttige werk wordt gedaan door arbeidsmigranten, zodat de eigen bevolking zich kan bezig houden met onzin als life coach, influencer, yogainstructeur of AI prompter. Om onverklaarbare redenen worden sommigen daar ook nog gillend rijk mee. Manners vindt het stiekem niet erg om te lezen dat voor minstens één van hen de wal het schip begint te keren. De life coach staat prominent in het lijstje van kansarme beroepen van het UWV.

De meest kansarme banen volgens het UWV

In een nieuwe publicatie zet het UWV een aantal beroepen op een rij waarin nog maar weinig werk te vinden is. Dat komt in de eerste plaats door de opkomst van kunstmatige intelligentie. Vooral administratieve en creatieve beroepen staan hierdoor onder druk, omdat ze deels of geheel door AI kunnen worden overgenomen. Het UWV ziet met name de volgende beroepen onder druk staan.

AdministratiefCreatief
1. Data-invoermedewerkers1. Tekstschrijvers/copywriters
2. Postkamermedewerkers2. Vertalers
3. Grafisch vormgevers
4. Accountmanagers reclame

Daarnaast hebben banen in Nederlandse winkelstraten het zwaar, doordat fysieke winkels terrein blijven verliezen aan webshops. De afgelopen jaren gingen onder meer Blokker en CASA failliet. Daardoor zijn er steeds minder banen voor verkoopmedewerkers in huishoudelijke en cadeauartikelen.

Te populaire banen: life coach, fotograaf, dierenverzorger

Tot slot zijn sommige beroepen weinig kansrijk omdat er simpelweg te veel concurrentie is. Iedereen, inclusief Manners, wil wel als verzorger in een dierentuin aan de slag. De voorbereidende studie op mbo 3-niveau is razend populair, maar na afronding moeten duizenden afgestudeerden concurreren om een schaars aantal banen. Ook bieden te veel mensen hun diensten aan als fotograaf of trainer communicatieve vaardigheden, blijkt uit het onderzoek van UWV.

En dus ook als life coach. Dit beroep maakt deel uit van een bredere baancategorie van coaches, naast leefstijlcoaches, burn-outcoaches en personal coaches. Life coach is geen beschermde titel, waardoor het beroep een imago heeft gekregen van vlotte babbelaars die met wat blabla over het vinden van je ‘purpose’ een klantenbestand proberen op te bouwen. Het is echter maar een kleine bovenlaag die hier daadwerkelijk een goed belegde boterham mee verdient: 17 procent van de coaches draait een omzet van meer dan 75.000 euro per jaar, meer dan 50 procent zit onder de 30.000 euro per jaar. Het merendeel van de life coaches kan van deze inkomsten niet rondkomen. Wellicht zullen ze hun purpose elders moeten zoeken, al kunnen ze zichzelf daar gelukkig prima bij coachen.

Michiel Hekkens
Geschreven door Michiel Hekkens

Michiel studeerde filosofie, woonde enige tijd in China en gaf les op een middelbare school voordat hij bij Manners terechtkwam. Als veelvraat van media en actualiteit dompelt hij zich net zo graag onder in de longreads van The Economist als in de onderbuik van Johan Derksen. Die brede interesse is terug te zien in zijn werk als redacteur. En of hij nu schrijft over de baas van de ECB of het goedkoopste Funda-krot van Oude Pekela, altijd dient zich wel een filosofisch zijpad aan. Dit laat hij nimmer onbewandeld.

Schrijf je in voor Manners Weekly!

Elke vrijdag echte verhalen regelrecht in je mailbox.