Michiel Hekkens
Michiel Hekkens Videoland 31 jul 2025
Leestijd: 2 minuten

Videoland scoort topfilm over antiheld met hondenbaan

In Perfect Days volgen we Hirayama op zijn weinig epische queeste om toiletten schoon te maken in Tokio. Het blijkt een meesterwerkje in de meest bescheiden zin van het woord. Nu te zien op Videoland.

De meeste films gaan over mensen die iets bijzonders meemaken. Ze worden koning van een planeet met zandwormen, gaan crystal meth dealen, moeten vechten tegen een robot uit de toekomst die met oneliners strooit, of nemen deel aan een onbekende slag in de Tweede Wereldoorlog. In Perfect Days van Wim Wenders vindt niets bijzonders plaats. En inderdaad, dat maakt natuurlijk juist weer bijzonder.

Videoland dropt ultieme feelgoodfilm over Japanse schoonmaker

Perfect Days gaat over Hirayama, een man van middelbare leeftijd met een eenvoudig bestaan. Hij maakt openbare toiletten schoon in Tokio. Een groot deel van de film laat zijn dagelijkse routine zien, niets meer of minder. Hirayama staat op, haalt koffie uit een straatautomaat, drinkt hem op achter het stuur van zijn bus, luistert oude Amerikaanse muziek en rijdt heel Tokio door om wc’s (die al uiterst proper ogen) schoon te maken. Daarna luistert hij weer muziek, geeft zijn plantjes water, leest een boek en gaat naar bed. That’s it.

Regisseur Wim Wenders raakte geïnspireerd tot het maken van de film toen hij vlak na de corona-periode werd uitgenodigd om een sanitair project in Tokio te bekijken. The Tokyo Toilet liet zeventien openbare wc’s in de populaire wijk Shibuya renoveren en herontwerpen door architecten tot high tech toiletten. Vertegenwoordigers van het project vroegen aan Wenders of hij er een korte film over wilde maken, maar de Duitser had iets groters in gedachten. Hij maakte er een film van die genomineerd werd voor de Palme d’Or in Cannes.

Perfect Days: bedolven onder prijzen en lofuitingen

Want met kwalificaties van die orde werd Perfect Days na de release onthaald. De film won twee prijzen op het festival van Cannes (Beste Acteur en de Juryprijs), daarna volgde een lawine aan lofuitingen. The Guardian noemt het “Wim Wenders’ beste film in jaren” en stelt dat Perfect Days “net zo goed een manifest als een film is, dat niet alleen pleit voor een andere manier van kijken maar vooral voor een andere manier van leven.”

perfect days videoland film wim wenders
Yakusho Koji won een Gouden Palm voor zijn rol als Hirayama (Afbeelding: Wikipedia)

In De Volkskrant klinkt eenzelfde geluid: “De nieuwe film van Wim Wenders is poëtisch in de beste zin van het woord: Perfect Days laat je met nieuwe ogen kijken naar het gewone.” Tot slot een duit in het zakjes door NRC: “een pleidooi om met veel meer aandacht om je heen te kijken en intens te genieten van simpele (immateriële) zaken is hartverwarmend, en bovendien buitengewoon fraai gefilmd. Beide kranten geven 4 sterren. Op IMDb zien we eenzelfde consensus, met een gemiddelde van 7,9. Rotten Tomatoes toont een score van 97%.

Perfect Days is nu te zien op Videoland.

Schrijf je in voor Manners Weekly!

Elke vrijdag echte verhalen regelrecht in je mailbox.