Videoland dropt dubbele Oscar-winnaar van Black Swan-regisseur
Bij de Oscaruitreiking van 2023 was The Whale met twee gouden beeldjes, een voor beste acteur en een voor beste makeup (ja, dat is ook een categorie), een van de grote winnaars. De loodzware dramafilm van Darren Aronofsky is nu te zien bij Videoland.
Er lopen op deze planeet maar een paar regisseurs rond waarvan je blind een film kunt kijkt, omdat ze altijd leveren. Paul Thomas Anderson is er een van. Hij regisseert de nieuwe blockbuster van Leonardo DiCaprio. Darren Aronofsky komt eveneens in de buurt. Hij werkte mee aan Requiem for a Dream (2000), The Fountain (2006), The Wrestler (2008), Back Swan (2010), Mother! (2018) en The Whale (2022). Stuk voor stuk filmklassiekers. Slechts eenmaal sloeg hij de plank mis. Dit was met Noah (2014), uitgerekend de film waarvoor hem als regisseur én producent voor het eerst een monsterbudget ($130 miljoen) werd toevertrouwd.
The Whale: tweevoudig Oscarwinnaar uit 2023 nu op Videoland
The Whale gaat over Charlie (Brendan Fraser), een man van 300 kilo die zijn appartement vrijwel nooit verlaat. We zien hem online schrijflessen geven via Zoom, altijd met de camera uit. We zien hem elke avond pizza bestellen, waarbij hij het geld in de brievenbus verstopt om de bezorger niet onder ogen te hoeven komen. En we zien Charlie zelfs verwoed masturberen op de bank tot hij er bijna letterlijk dood bij neervalt. Ondertussen probeert hij de band met zijn dochter Ellie (Sadie Sink, Stranger Things) te herstellen, met wie hij al 8 jaar geen contact meer heeft. De rest van de cast bestaat uit Ty Simpkins (Jurassic World) en Hong Chau (Downsizing).
Darren Aronofsky wilde The Whale al een decennium lang maken, maar kon er al die tijd niet de juiste hoofdrolspeler voor vinden. Toen hij Brendan Fraser in een trailer van Journey to the End of the Night (2006) zag, wist hij dat hij zijn Charlie had gevonden.
De recensies: Oscar voor Brendan Fraser terecht
Het lange wachten op de ideale protagonist bleek een schot in de roos, zo blijkt uit de recensies. Unaniem loven filmcritici het spel van Brendan Fraser. Zo schrijft NRC: “Fraser speelt Charlie nooit alleen als zielige dikke man, maar als volledig mens: hij is grappig, gecompliceerd, goed en kwaad, en ja, gekweld. Het is hypnotiserend. Fraser legt de zweep op je ziel zonder van de bank af te komen. Je vergeet bijna dat er nog een plot is.” In de recensie van BBC: “Fraser verdient het absoluut om genomineerd te worden voor een Oscar voor beste acteur. Als dat niet gebeurt, eet ik niet alleen mijn hoed op, maar net zoveel pizza’s en sandwiches met kaas en gehaktballen als Charlie in de film.”
Zo intens als Aronofsky eerder al de zelfdestructieve levens van een drugsgebruiker (Requiem for a Dream) en een worstelaar (The Wrestler) in beeld bracht, zo doet hij nu voor een man met morbide obesitas. Op IMDb scoort The Whale een verdienstelijke 7,6. Je ziet de film nu bij Videoland.
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.manners.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F02%2Fmichiel-hekkens-manners.jpg)