Zoveel schulden heeft Nederland per leeftijd, jongeren niet op één
Van jongs af aan leren we dat het onverstandig is om geld te lenen. Toch blijkt uit cijfers van Stichting BKR dat bijna de helft van alle volwassenen in Nederland schulden heeft. En onder senioren ligt dat aandeel zelfs nog een stuk hoger, terwijl het bij jongeren juist behoorlijk meevalt. Al blijft een deel ook onzichtbaar.
Volgens de BKR Monitor 2025 hadden eind 2025 ruim 7,1 miljoen Nederlanders een lopend krediet. Dat komt neer op 48 procent van de volwassen bevolking. Daarmee heeft nog altijd bijna de helft van volwassen Nederland een geregistreerde schuld, al daalt dat aantal wel. Een jaar eerder ging het nog om 7,3 miljoen Nederlanders. In 2021 stonden zelfs nog ruim 8 miljoen volwassenen geregistreerd met zo’n krediet.
De schuldenlast van Nederlanders
Het gaat in deze cijfers dus om bij BKR geregistreerde kredieten. Denk aan persoonlijke leningen, doorlopende kredieten, creditcards met gespreid betalen, private lease en bepaalde hypotheekgerelateerde schulden. Studieschulden bij DUO vallen hier bijvoorbeeld niet onder. Toch geven de cijfers een interessant beeld van de schulden in Nederland.
Bijvoorbeeld welke leeftijdsgroepen het vaakst met krediet geregistreerd staan. Vaak wordt er dan meteen aan jongeren gedacht. Of aan jonge ouders die hard hun best doen om financieel boven water te blijven. En toch zijn het juist de ouderen die het vaakst een lopend krediet op hun naam hebben staan. Koploper op dat gebied is de groep 61 tot 70 jaar. In deze leeftijdsgroep staat 66,2 procent geregistreerd met een krediet.
Deze leeftijdsgroepen hebben het vaakst een lopend krediet
| Leeftijdsgroep | Personen met lopend krediet | Aandeel van leeftijdsgroep |
|---|---|---|
| 18-24 jaar | 169.000 | 10,3% |
| 25-30 jaar | 357.000 | 25,2% |
| 31-40 jaar | 907.000 | 39,2% |
| 41-50 jaar | 1.168.000 | 54,7% |
| 51-60 jaar | 1.595.000 | 62,9% |
| 61-70 jaar | 1.451.000 | 66,2% |
| 71-80 jaar | 1.049.000 | 63,4% |
| 80+ | 468.000 | 59,7% |
(Bron: Stichting BKR, BKR Monitor 2025)
Daarmee heeft dus bijna twee op de drie Nederlanders tussen de 61 en 70 jaar een geregistreerd krediet. En ook de groepen 71 tot 80 jaar en 51 tot 60 jaar komen daar aardig bij in de buurt. Bij jongeren ligt dat aandeel veel lager. Van de 18- tot 24-jarigen heeft 10,3 procent een lopend krediet bij BKR. Bij 25- tot 30-jarigen gaat het om ongeveer een kwart.
De ene schuld is de andere niet
Dat ouderen vaker schulden hebben, betekent niet dat ze slechter zijn met geld dan jongeren. Oudere Nederlanders hebben vaak simpelweg meer jaren gehad om financiële producten af te sluiten. Daarnaast wordt er in deze tabel geen onderscheid gemaakt naar de hoogte van het bedrag. Bovenstaande zegt dus niets over hoe groot de schulden per groep zijn.
Daarnaast meet BKR niet alle schulden. Zo zijn studieschulden bij DUO bijvoorbeeld niet meegenomen in deze cijfers. Hetzelfde geldt voor veel vormen van achteraf betalen. Zaken als Klarna, Riverty, Billink en in3 vallen in principe wel onder schuld of krediet, maar je krijgt er op dit moment meestal nog geen BKR-registratie voor.
De schulden van jongeren blijven vaker buiten beeld
Als achteraf betalen wel zou meetellen, zou het overzicht er waarschijnlijk heel anders uitzien. Volgens onderzoek van het Nibud betaalt ruim de helft van de jongeren tussen 18 en 27 jaar weleens achteraf via diensten als Klarna of Riverty. Ook andere vormen van lenen of uitgesteld betalen zijn populair onder jongvolwassenen: 51 procent betaalt weleens met een creditcard, 50 procent staat weleens rood en 59 procent heeft weleens een telefoon afbetaald via een abonnement.
Dat maakt de conclusie iets minder simpel dan de BKR-cijfers op het eerste gezicht doen vermoeden. In de officiële registraties hebben zestigers het vaakst een schuld op naam staan. Maar kijk je naar minder zichtbare vormen van schuld, zoals achteraf betalen en studieschulden, dan blijft juist de financiële positie van jongeren kwetsbaar.
Wil je meer weten over al deze schulden en ontdekken hoeveel schuld de gemiddelde Nederlander ongeveer heeft? We hebben het al voor je uitgezocht.
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.manners.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F06%2FThomas-Aalderink-square.jpg)