AI-schandaal PVV: de gelekte prompts achter de gênante nepfoto’s
Nog even over de AI-plaatjes die door PVV-Kamerleden zijn gemaakt en verspreid. Geert Wilders mag dan zijn excuses aan Frans Timmermans hebben aangeboden, het schandaal gaat nog even door. Of beter gezegd: is al even bezig. Lubach belichtte het in zijn laatste aflevering, maar de De Groene Amsterdammer onderschepte de prompts (invoer om tot een AI-resultaat te komen) van Maikel Boon en Patrick Crijns al veel eerder.
Het is altijd leuk om een kijkje achter de schermen te krijgen bij een politieke partij. Helemaal bij een partij met maar één lid, die ten koste van alles probeert om zijn collega’s buiten de publiciteit, debatten of wat dan ook te houden. Begrijpelijk, kun je inmiddels wel concluderen. Waar je denkt dat een politieke partij bezig is met druk overleg voor een beleid om het land vooruit te helpen, zitten bij de PVV twee volwassen landsbestuurders opruiende AI-plaatjes te genereren.
Een kijkje in de ziel van Maikel Boon en Patrick Crijns
Het AI-schandaal met Timmermans als slachtoffer
Je hebt vast wel gelezen over AI-plaatjes die de PVV-Kamerleden hebben verspreid met Frans Timmermans, lijsttrekker van GroenLinks-PvdA, als zogenaamd misdadiger. Deze zijn geplaatst op een stiekem door hen beheerde Facebook-pagina met veel volgers. Een blijk van angst voor de concurrent, waarom zou je deze haatpropaganda anders verspreiden? Op de nepfoto’s zie je Timmermans in de boeien van agenten. Of geld afpakken van een Nederlander met zijn arm om een getinte man. Dat soort visuele basisschoolretoriek. Beelden die als je ze maar vaak genoeg de wereld in slingert haat en angst zaaien, hoe infantiel ze ook mogen zijn.
Timmermans werd hierop met de dood bedreigd, zoals dat tegenwoordig gaat, en besloot aangifte te doen tegen de PVV. Wilders ging door het stof en bood publiekelijk zijn excuses aan. Als hij slim was geweest, had hij eerder al ingegrepen, want de inmiddels verwijderde Facebook en Instagram-pagina bestond al even. En die stond vol nepfoto’s op basis van nogal gênante prompts.
De tenenkrommende prompts van PVV-Kamerleden
De door minstens twee PVV-Kamerleden beheerde Facebook-pagina bestaat al langer. En dankzij De Groene Amsterdammer krijgen je een kijkje in de ziel van mensen binnen de partij van Wilders. Dankzij de Data School van de Universiteit van Utrecht kreeg het onafhankelijke journalistieke blad inzage in 174 prompts, waarmee 333 opruiende AI-plaatjes zijn gemaakt. Hieronder een lukrake greep.
Ook Lubach bracht de tenenkrommende invoer voor de nepfoto’s gisteravond in beeld. Het patroon: centraal staat vaak een ‘jong meisje’ als slachtoffer (“maak haar knapper”, wordt dan ingevoerd) en boemannen zijn ‘getinte’ mannen met ‘wilde baarden’. We zijn benieuwd naar de AI-invoer voor de nepfoto’s van Timmermans, maar die prompts zijn niet gelekt.
Nepfoto 1: een Nederlands gezin
Nepfoto 2: een knap meisje, lastig gevallen door getinte jongens
Zo kunnen we nog even doorgaan. Lees het complete artikel van De Groene Amsterdammer voor meer duiding en voorbeelden. En hoe zit het dan met hoor en wederhoor? Dat is uiteraard gedaan, maar de PVV-Kamerleden achter het AI-schandaal Maikel Boon en Patrick Crijns willen, of mogen, niet reageren.
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.manners.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2022%2F11%2Falrik-foto-hoofdredacteur-manners.jpg)
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.manners.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F10%2Fpvv-kamerleden-prompts-genant-ai-nepfotos-maikel-boon-patrick-crijns.jpg)
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.manners.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F10%2Fgroene-amsterdammer-prompts-pvv-kamerleden-onderzoek-timmermans.jpg)
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.manners.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F10%2Fpvv-kamerleden-prompts-genant-ai-nepfotos.jpg)
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.manners.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F10%2Fai-schandaal-pvv-prompts-groene-amsterdammer.jpg)