Zeepbel à la internetbubbel op knappen: ‘$1,5 biljoen in 2025’
Er staat een zeepbel op barsten, waarschuwen financieel adviseurs, waaronder WEF-topman Børge Brende. Investeringen in AI rijzen in korte tijd de pan uit. En we weten waar dat waarschijnlijk toe leidt.
Tijdens de opkomst van internet voor het grote publiek was er de internetzeepbe, ook bekend als internetbubbel, internethype en dot-com bubble. Tijdens deze hausse stegen de waarden van aandelen van internetbedrijven snel, als gevolg van de groei van die bedrijven. In het voorjaar van 2000 stortten de koersen ten slotte in en ‘knapte’ de zeepbel. En nee, mensen leren als grote kapitalistische massa niet van de fouten uit het verleden.
AI-bubbel: alleen in 2025 al 500 miljard dollar
De grote investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) en cryptomunten leiden tot risico’s op bubbelvorming, waarbij er enorme pieken kunnen ontstaan in bepaalde beleggingen, maar er ook weer scherpe prijsdalingen optreden. Dat zegt president Børge Brende van het World Economic Forum (WEF) in een interview met het Duitse persbureau dpa.
Zo zijn de aandelenmarkten naar records gestegen, mede aangejaagd door de omvangrijke investeringen van grote techbedrijven in AI. “Dit jaar hebben we alleen al 500 miljard dollar aan AI-investeringen. Dus er kunnen zorgen zijn dat er bubbels ontstaan bij AI of crypto’s”, aldus de Noorse WEF-president. Hij zegt dat beleggers geduld moeten hebben met dit soort investeringen die volgens Brende ook nieuwe aanjagers van economische groei kunnen zijn. Die 500 miljard is nog een voorzichtig getal. Volgens Gartner komt het totaal aan investeringen in kunstmatige intelligentie op 1,5 biljoen dollar.
Geopolitieke onrust en doorbraken
Hij zei ook dat kunstmatige intelligentie kan zorgen voor grote doorbraken in onder meer wetenschap, medicijnen, ruimtevaart en energie. “AI kan processen zo sterk versnellen”, aldus Brende.
De WEF-topman is ook bezorgd over de geopolitieke onrust in de wereld, waaronder de handelstarieven van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij stelt wel dat de wereldeconomie zich opmerkelijk staande heeft gehouden tegen die onrust, wederom deels te danken aan investeringen in nieuwe technologie zoals AI. Het is volgens hem daarom belangrijk dat het investeringsklimaat gestimuleerd wordt.
Het WEF organiseert de jaarlijkse top in het Zwitserse Davos, waar wereldleiders, zakenmensen en andere prominenten samenkomen om te praten over onder meer economische en politieke ontwikkelingen. Die top in de Zwitserse Alpen vindt komend jaar plaats van 19 tot en met 23 januari.
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.manners.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2022%2F11%2Falrik-foto-hoofdredacteur-manners.jpg)